ELJÁRÁSREND

A program lényege

A Virtuális Hulladéklerakó Program (VHP) egy prevenciós társadalmi innovációs program a környezetileg káros hulladékok, ill. hulladék-kezelőrendszerek (pl.: hulladék lerakók) létrehozásának elkerülésére, ill. kiváltásának támogatására – a negatív jövő elkerüléséhez való hozzájárulások közösségbe foglalt virtuálisan vizualizált építésével. A Virtuális Hulladéklerakó Program (VHP) része a Dr. Molnár Ferenc irányítása alatt álló Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. kezelésében álló Prevenciós Célú Virtuális Építő programok rendszerének, együttműködő partnerei között megtaláljuk a hazai ipar, akadémia és szakpolitika meghatározó szereplőit.

Anyaghatékonysági és takarékossági, hulladék-megelőzési akciók eredményeinek és hulladékújra-használati, ill. hasznosítási folyamatok általi kiváltásokkal egy létre sem hozott, vagy más folyamatokban inputként használható, vagy hasznosítható, így szükségtelenné váló hulladéklerakót épít már csak vizuálisan a résztvevő közösséggel együtt – azok hozzájárulásaiból. Az így létrejövő virtuális hulladéklerakó a növekedésével prezentálja az együttes eredményeket a „sok kicsi sokra megy” elv alapján. Díjazza a hozzájárulásokat, valamint az összegyűjtött tudást piaci, szakpolitikai, támogatáspolitikai és közpolitikai célokra használja. Közösséget szervez és információt, ill. tudást oszt meg.

Ennek kapcsán jön létre a Virtuális Hulladéklerakó Program (továbbiakban: VHP) és annak Anyagtakarékossági Pályázata.

A 2019. szeptemberében megtartott jelképes alapkőletétel alkalmával indult útjára a VHP, és az általa üzemeltetett Anyagtakarékossági Pályázat, azzal a céllal, hogy 2030-ig Magyarország egyik legnagyobb hulladéklerakójának éves kapacitásával egyenértékű hulladékot térítsen el a lerakókról és juttasson vissza alapanyagként a gazdaság körforgásába.

A program bevezetésének módszertani keretrendszere az ITM és az NHSZ támogatásával 2020-ban készülhet el.

A Program és a Pályázat támogatására Magyarországon a hulladékgazdálkodás terültén páratlan összefogás jött létre, melynek segítségével Tanácsadó Testület tagjai között megtalálhatóak a politikai, műszaki- tudományos, és civil-társadalmi szektor kiemelkedő szerepet játszó képviselői is.

A program céljai az 5R-rel összhangban:

a) Hulladékcsökkentés (Refuse és Reduce)

1) a hulladék „visszautasítása”, vagyis a megelőzés. Lényege, hogy a leginkább környezetbarát hulladék az, amelyik nem is jön létre. Jó példák e szintre a csomagolásmentes termékek.

2) a hulladék „csökkentése”, vagyis olyan technológia alkalmazása, mellyel a keletkező termékekhez kapcsolódó hulladék csökkent. Ilyen például az alacsonyabb selejtaránnyal működtett technológiai megoldás, vagy innovatív csomagolás.

b) Hulladék újrahasznosítás (Reuse és Recycle)

3) az „újrahasználat”, vagyis az adott termék javítása, újbóli használatra alkalmassá tétele, melynek célja a termék cseréjének elkerülése, így nem képződik hulladék a használt termékből. Jó példa erre a megelőző karbantartás.

4) az „újrahasznosítás”, vagyis a termék összetevőinek újrafelhasználása más termékek készítéséhez. Jó példa a papír, alumínium, üveg, műanyag termékek újrahasznosítása.

c) Hulladékhasznosítás (Rot / Energy)

5) a hulladék energetikai, talajjavítási vagy „egyéb célú hasznosítása”, vagyis a hulladék kontrollált és szakszerű elégetése vagy komposztálása. Jó példa erre az égetőműben való hasznosítás hőtermelési céllal, illetve a komposztálás talajjavítási és depóniagáz termelési céllal.

2. A Pályázat célja

A pályázat iránt érdeklődők különböző szinteken csatlakozhatnak, ezek a következők:

Támogató Partner:

2020 őszétől a programjaink minden érdeklődőt várnak, nem csak azokat, akik Kiválósági pályázatainkon keresztül kívánják megméretni magukat és ezzel bekerülni a díjátadóinkra, hanem azokat is, akik akár szponzorként, akár tagként részesei szeretnének lenni Kelet-közép Európa legnagyobb fenntarthatósági sikerprojektjének és egyben közösségének.

A támogató partnerek az éves alap tagdíj befizetése után:

  • Jogosultak a Virtuális Hulladéklerakó Program kapcsolódó alap logójának felhasználására.
  • Szabad helyek függvényében részt vehetnek parlamenti díjátadó rendezvényeinken
  • Megjelenítjük Őket partnereink között
  • Pályázati lehetőséget biztosítunk az egyes tématerületeken elért kiválósági projektjeik, vagy törekvéseik elismerésére, a díjazott partnereket virtuális showroomunkban megjelenítjük,
  • Illetve sajtónyilvános gálán díjazzuk.

Anyagtudatos Szereplők címe

Az Anyagtudatos szereplő a részvétel azon szintje, ahol a partner még nem rendelkezik bemutatható jó gyakorlattal a hulladékgazdálkodás és körkörös gazdaság területén, vagy nem kíván ilyen gyakorlatot megosztani. A program anyagtudatos partnerei vállalják, hogy a regisztrációt követő egy évben legalább 3 általuk választott energiahatékonysági területen előrelépnek, fejlesztik szervezetüket.

Ilyen előrelépés lehet pl. hulladékfelelős kinevezése, részvétel fenntarthatósági fórumokon, vagy hulladékgazdálkodási beruházás megvalósítása.

A pályázáshoz az alábbi lépésekre van szükség:

  • Pályázati chatbot kitöltése a virtualishulladeklerako.hu vagy a hello.mi6.hu oldalra belépve
    1. Regisztráció a programba
    2. Részvételi szint kiválasztása
      1. Támogató tagság
      2. Anyagtudatos szereplő
      3. Anyaghatékony szereplő
      4. Anyaghatékony mentor szereplő
  • Regisztrációs díj befizetése
  • A számlát a Magyar Innováció és Hatékonyság (MI6) Nkft. állítja ki és juttatja el a pályázatban megadott címre, a pályázat benyújtása után, a kiállítástól számított 8 napos fizetési határidővel
  •  
  • valamint vállalások megtétele, hogy a vállalat mely értékelési területeken kíván fejlődni az elkövetkezendő egy évben
  • Az elkészült pályázati anyag továbbításra kerül a Tanácsadó Testület Szakmai Zsűri Szakbizottságának, amely dönt a pályázat elfogadásáról vagy elutasításáról
  • A pályázat elbírálásáról a MI6 Kft. munkatársai e-mailben értesítik a kapcsolattartót
  • Sikeres pályázat esetén a vállalások publikálása a vállalat weboldalán
  • Védjegyhasználati nyilatkozat kitöltése és megküldése

Anyaghatékony Szereplők cím

Az Anyaghatékony Szereplők már rendelkeznek megvalósított, a programban még be nem mutatott ám idén bemutatni kívánt hulladékgazdálkodási vagy körkörös gazdaság projekttel, beruházással. Ezen partnerek jó gyakorlatait megvalósított projetkjeit auditoraink áttekintik és a validált megtakarítások kiszámítása után a projekteket az érdeklődők számára bemutatjuk showroomunkban.

A pályázat ebben az esetben az alábbi lépésekből áll:

  • Pályázati chatbot kitöltése a virtualishulladeklerako.hu vagy a hello.mi6.hu oldalra belépve
    1. Regisztráció a programba
    2. Részvételi szint kiválasztása
      1. Támogató tagság
      2. Anyagtudatos szereplő
      3. Anyaghatékony szereplő
      4. Anyaghatékony mentor szereplő
  • Regisztrációs díj befizetése
  • A számlát a Magyar Innováció és Hatékonyság (MI6) Nkft. állítja ki és juttatja el a pályázatban megadott címre, a pályázat benyújtása után, a kiállítástól számított 8 napos fizetési határidővel
  • valamint a megvalósult beruházásokról szóló szakmai cikk elkészítése a weboldalainkon megtalálható minták alapján
  • Az elkészült pályázati anyag továbbításra kerül a Tanácsadó Testület Szakmai Zsűri Szakbizottságának, amely dönt a pályázat elfogadásáról vagy elutasításáról
  • A pályázat elbírálásáról a MI6 Kft. munkatársai e-mailben értesítik a kapcsolattartót
  • Sikeres pályázat esetén a vállalások publikálása a vállalat weboldalán
  • Védjegyhasználati nyilatkozat kitöltése és megküldése

Anyaghatékonysági Mentor szereplő cím

A „Mentor szereplők” olyan „Anyaghatékony Szereplők”, amelyek a Program keretében vállalják, hogy személyes példamutatásukkal, szerepvállalásukkal és kiállásukkal segítik a Program elterjesztését, népszerűsítését. Ilyen tevékenység például az, ha a Mentorvállalatok ügyfeleik, beszállítóik között minél több vállalatot motiválnak a „Anyagtudatos” vagy a „Anyaghatékony” cím megszerzésére. Mentorainknak fontos szerepük van emellett a tudásmegosztásban, vagyis mindazon tudás, tapasztalat és jó gyakorlat feltárásában és továbbadásában, amely segítheti a többi pályázót a fejlődésben.

Az „Anyaghatékonysági Mentor szereplők” jellemzően tárgyalásos eljárás útján kerülnek kiválasztásra.

A Program és Pályázat minőségbiztosításáért a MI6 Nkft. felel, aki a díjazottak 10%-án minden évben szúrópróba szerű auditot hajthat végre, melynek során a pályázók új lendületet kaphatnak hulladékgazdálkodási céljaik elérésében, valamint az eredményeket felhasználva tökéletesíthető a Program és a Pályázat módszertana.

Amennyiben bővebb információt szeretne kapni, jelezze az info@mi6.hu e-mail címen, valamint kövesse a Program fejleményeit az alábbi webes elérhetőségeken: www.mi6.hu

3. A pályázat célcsoportja

A pályázaton részt vehet minden:

  • Belföldi székhelyű gazdálkodó szervezet, ideértve a mikro- KKV és nagyvállalatokat
  • Civil szervezet
  • Oktatási intézmények
  • Kormányzati intézmények
  • Települési önkormányzatok
  • Megyei önkormányzatok 

A kiválósági programban az egyes szereplők az alábbi kategóriákban szerezhetnek elismerést:

Anyagtudatos:

  • Vállalatok
  • Intézmények
  • Iskolák
  • Önkormányzatok

Anyaghatékony:

  • Vállalatok
  • Intézmények
  • Iskolák
  • Önkormányzatok

4. A pályázatot irányító és üzemeltető szervezeti háttér

4.1 A PÁLYÁZAT TANÁCSADÓ TESTÜLETE

A pályázat Tanácsadó Testületének tagjai jelenleg felkérés alatt állnak. 

4.3 A PÁLYÁZATOT LEBONYOLÍTÓ SZERVEZET

A pályázat lebonyolítását a Magyar Innováció és Hatékonyság (MI6) Nonprofit Kft. – Virtuális Hulladékelrakó Programja (VHP) látja el.

5. A pályázati rendszer alapelvei

5.1 AZ ELISMERÉSEK ÉRVÉNYESSÉGI IDŐTARTAMA

Az „Anyagtudatos szereplő 2020”, az „Anyaghatékony szereplő 2020”, illetve az egyes kategóriák különdíjainak elnevezésében szereplő évszám a döntés évét jelöli, vagyis ezen évben tekinthető az adott vállalat díjazottnak. A címek, díjak minden évben kiadásra kerülnek.

5.2 A KIADÁSRA KERÜLŐ ELISMERÉSEK RENDSZERE

5.2.1 AZ „ANYAGTUDATOS SZEREPLŐK” CÍM

Az „Anyagtudatos szereplő” cím minden olyan pályázó számára kiadásra kerülhet, akik:

  • tagjai a programnak és regisztráltak a chatboton keresztül
  • kitöltötték a Program állapotfelmérő kérdőívét,
  • jelezték, hogy nyitottak a fejlődésre és ennek érdekében hajlandóak is a jövőre vonatkozó önkéntes vállalást tenni,
  • állapotfelmérésüket és vállalásukat egyeztették a VHP által felhatalmazott szakértővel és azt pályázatukban rögzítették,
  • jövőre vonatkozó vállalásaikat publikus formában közzéteszik honlapjukon,
  • vállalják, hogy 1 év elteltével ismét elvégzik az állapotfelmérést, és összehasonlítják a vállalt és az elért fejlődést a VHP által felhatalmazott szakértő segítségével, valamint a tapasztalataikat „sikerbeszámolók” formájában megosztják a Program tudásbázisán keresztül.

5.2.2. AZ „ANYAGHATÉKONY SZEREPLŐ”CÍM

Az „Anyaghatékony ……..” az a szervezet amely már igazolható hulladékmegtakarítási intézkedést vezetett be sikeresen. Igazolható eredménynek számít az állapotfelmérésben kiemelkedő értékelést kapott gyakorlatok részletes bemutatása (sikerbeszámoló formájában, amelyet az érdeklődő vállalatok elolvashatnak), és a Virtuális Hulladéklerakóban a vállalatnál termelődő éves hulladékmennyiséghez képest élenjárónak minősülő mennyiségű, beruházás, vagy fejlesztés útján elért energiamegtakarítás elszámolása.

A díj elnyerésének alapkövetelményei

  • tagjai a programnak és regisztráltak a chatboton keresztül
  • kitöltötték a Program állapotfelmérő kérdőívét,
  • Anyagmegtakarításukat bemutató projektjeiket szakcikk formájában benyújtották
  • jövőre vonatkozó vállalásaikat publikus formában közzéteszik honlapjukon,
  • vállalják, hogy 1 év elteltével ismét elvégzik az állapotfelmérést, és összehasonlítják a vállalt és az elért fejlődést a VHP által felhatalmazott szakértő segítségével, valamint a tapasztalataikat „sikerbeszámolók” formájában megosztják a Program tudásbázisán keresztül.

5.2.3 Az „ANYAGHATÉKONYSÁGI MENTOR SZEREPLŐ” CÍM

Az „ Anyaghatékonysági Mentor szervezetek” olyan „Anyagahatékony szervezetek”, amelyek a Program keretében vállalják, hogy személyes példamutatásukkal, szerepvállalásukkal és kiállásukkal segítik a Program elterjesztését, népszerűsítését. Ilyen tevékenység például az, ha a Mentor vállalatok ügyfeleik, beszállítóik között minél több vállalatot motiválnak az „Anyagtudatos vállalat” vagy az „Anyaghatékony vállalat” cím megszerzésére. Fontos szerepük van emellett a Mentor vállalatoknak a tudásmegosztásban, vagyis mindazon tudás, tapasztalat és jó gyakorlat feltárásában és továbbadásában, amely segítheti a többi pályázót a fejlődésben.

Az „Anyagtudatos Mentor vállalatok” jellemzően felkérés útján kerülnek kiválasztásra.

5.2.4 EGYEDI KATEGÓRIÁK DÍJAI

A Program minden évben egyedi különdíj kategóriákat is létrehozhat (például „Az év hulladéktechnológiai tanácsadója”, “Az év hulladékgazdálkodási szakértője”, “Az év körkörös gazdaság szakértője”, vagy “Az év fiatal hulladékgazdálkodási szakértője”). Különdíjak adhatóak vállalatoknak, hulladékmegtakarítástt célzó egyedi fejlesztési projekteknek, illetve személyeknek is.

6.A pályázati információk elérhetősége

A pályázat elkészítéséhez és benyújtásához szükséges regisztrációs adatlap, az önértékeléshez szükséges kérdőív, és a részletes, valamennyi szükséges információt tartalmazó pályázati útmutató elérhető www.virtualishulladeklerako.hu vagy a www.hello.mi6.hu honlapokról.

7. A program eljárási díjai

7.1 TÁMOGATÓ TAGSÁG DÍJA

A Virtuális Hulladéklerakó Programban való részvétel elsődleges feltétele az alap éves tagdíj befizetése, melynek értéke levonásra kerül a kiválósági pályázatokon való részvétel eljárási díjából.

Vállalatok részvételi díja, vállalati méretkategória szerint:

  • mikrovállalat és kisméretű intézmény  (10 fő foglalkoztatotti létszám alatt) 25.000 Ft,
  • kkv és hazai intézmény (250 fő foglalkoztatotti ltészámig) 95.000 Ft,
  • nagyvállalat és nagy intézmény (250 fő foglalkoztatotti létszám felett) 290.000 Ft

Önkormányzatok:

Az önkormányzatok tagdíja lakosságarányosan kerül kiszámításra, s lakosonként 3 Ft tagdíjat számítunk fel. Amennyiben az adott települési önkormányzat megyei önkormányzata mentorként részt vesz a programban, úgy az önkormányzatok részvétele díjtalan.

Megyei önkormányzatok:

A programban részt vevő Megyei Önkormányzatok speciális Mentor szerepet töltenek be és a tagdíj befizetése után a program teljes jogú mentor partnereivé válnak. Jelenlétükkel támogatják és motiválják a megyei településeket a programban való részvételre, és koordinálják az egyes tagönkormányzatok törekvéseit. Regisztrációs díjukat a megyei lakosságszám alapján számítjuk ki, s az általuk mentorált önkormányzatok külön regisztrációs díj befizetése nélkül vehetnek részt a programban.

A Megyei Önkormányzatok regisztrációjuk során megadhatják az általuk mentorált, a programban részt venni kívánó települések nevét, melyek részvétele a programban ingyenes, csak jó gyakorlatuk és jövőbeni vállalásuk megadása szükséges a Megyei Önkormányzat regisztrációján keresztül.

A programokba belépő Megyei Önkormányzatok a megye lakosságszáma alapján kötelesek regisztrációs díjat fizetni az alábbiak szerint:

  • 1 programban (VHP) való részvétel esetén az eljárási díj nettó 3 Ft/ lakos/program. Így pl. egy kb. 400.000 fő lakosú megye eljárási díja: nettó 1.200.000 Ft.
  • 2 vagy több Programban (VEP/VHP/VEK) együttesen történő részvétel esetén az eljárási díj nettó 2 Ft/lakos/ program: azaz egy 400.000 lakosú megye 2 program esetén nettó 1.600.000 Ft, 3 program esetén pedig 2.400.000 Ft eljárási díjat fizet (az alapdíjból eredeztethető 2,4 M és 3,6 M Ft értékek helyett)

Az eljárási díj megfizetésével a partner megyei önkormányzatok az alábbi szolgáltatásokban részesülnek:

  • a nyertes településeket a megyékkel közösen elismerjük és díjazzuk,
  • az összegyűjtött jó gyakorlatokat és a mentor megyéket virtuális showroomjainkban (mint pl. a széles sajtóvisszhangot elnyert első magyar tőkebefektetési piacterünk)
  • a programban résztvevő szereplők részére általános védjegyhasználatot biztosítunk
  • a partnermegyék a programok mentor fokozatú védjegyeit és logóit használhatják a tagdíj befizetésétől számított egy évig
  • A megyék tetszőleges számú tagtelepülésüket jeleníthetik meg a programban díjmentesen.

Azok a települési önkormányzatok, melyek megyéje nem lép mentorként a programba a fenti számítási modell szerint saját lakosságszámuk alapján kötelesek a részvételi díjak megfizetésére az egyes programokban.

Iskolák és Egyéni pályázók:

Az iskolák és egyéni szakértők részvétele a programban díjtalan.

7.2 KIVÁLÓSÁGI PROGRAMOK ELJÁRÁSI DÍJAI

A kiválósági  pályázat eljárási díja igazodik a szervezetek éves hulladéktermelésének nagyságrendjéhez. Cél, hogy a megtermelt hulladék kezelési költségének néhány százalékos értékéért cserébe, olyan ismeretekhez jussanak hozzá, és aktivitásuk elismeréséhez széles nyilvánosságot kapjanak, amelynek révén nagyságrenddel magasabb számszerűsíthető megtakarításokat érhetnek el.

Az éves hulladéktermelés a pályázat előtti rendelkezésre álló utolsó érvényes OKIR-ba feltöltött hulladékbevallással, vagy KTJ-KÜJ szám hiányában önbevallással igazolható. Önbevallás esetén a VHP program szakértői véletlenszerű audittal ellenőrizhetik a számok helyességét.

Minden egyes kiválósági program eljárási díjából levonásra kerül a korábban befizetett tagdíj, így az egyes kategóriák díjazottai, maximálisan, éves szinten az alábbi díjakat kell, hogy megfizessék:

„ANYAGTUDATOS VÁLLALAT” ÉS “ANYAGTUDATOS INTÉZMÉNY” CÍM ESETÉN AZ ÉVES HULLAÉDKTERMELÉS ALAPJÁN AZ EGYSZERI DÍJ

  • 1 tonna alatt: 50 000 Ft + ÁFA
  • 1-2 tév-ig: 100 000 Ft + ÁFA
  • 3 t/év-ig: 150 000 Ft + ÁFA
  • 5t /év-ig: 250 000 Ft + ÁFA
  • 20 t/év-ig: 350 000 Ft + ÁFA
  • 50 t/év-ig: 450 000 Ft + ÁFA
  • 50 t/év felett: 550 000 Ft + ÁFA

A pályázati eljárási díj befizetésének tényét a pályázat benyújtásával egyidejűleg kell a pályázónak igazolnia.

„ANYAGHATÉKONY VÁLLALAT” ÉS “ANYAGHATÉKONY INTÉZMÉNY” DÍJ ESETÉN AZ ÉVES HULLADÉK KÉPZŐDÉS ALAPJÁN AZ EGYSZERI DÍJ

  • 1 tonna alatt: 100 000 Ft + ÁFA
  • 1-2 t/év  : 200 000 Ft + ÁFA
  • 3 t/év-ig: 300 000 Ft + ÁFA
  • 5 t/év-ig: 500 000 Ft + ÁFA
  • 20 t/év-ig: 700 000 Ft + ÁFA
  • 50 t/év-ig: 900 000 Ft + ÁFA
  • 50 t/év felett: 1 100 000 Ft + ÁFA

A pályázati eljárási díj befizetésének tényét a pályázat benyújtásával egyidejűleg kell a pályázónak igazolnia.

„ANYAGTUDATOS ÉS ANYAGHATÉKONY ÖNKORMÁNYZAT DÍJAK”:

Mindkét esetben az Önkormányzatok az éves alap tagdíj befizetése után ingyenesen, további költségtétel nélkül indulhatnak a kiválósági pályázaton.

„ANYAGTUDATOS ÉS ANYAGHATÉKONY ISKOLÁK”:

Mindkét esetben az Iskolák teljesen ingyenesen, további költségtétel nélkül indulhatnak a kiválósági pályázaton

7.3 EGYEDI KATEGÓRIÁK DÍJAI

A pályázati eljárási díjmentes.

8. A pályázók támogatása a pályázati folyamatban

8.2 PÁLYÁZÓI TÁJÉKOZTATÓK

A Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. – Virtuális Hulladéklerakó Programja és akkreditált szakértő partnerei a pályázók részére a pályázati portálon meghirdetett alkalmakkal évente költségtérítéses konzultációs lehetőséget biztosít.

9. A pályázati folyamat

AZ ÉRDEKLŐDŐK REGISZTRÁCIÓJA

A Pályázat után érdeklődő vállalatoknak elsőként regisztrálniuk kell a pályázati portálokon, a chatbotra kattintva. A regisztráció az alábbi linkeken tehető meg:

www.hello.hi6.hu

www.virtualishulladeklerako.hu

A regisztráció egy online adatlap kitöltésével történik, ahol meg kell adni a regisztráló szereplőnek az alapadatait, illetve részvételi szándékát a programban:

  • támogató tagként
  • vagy tagként, aki kíván pályázatot is beadni

Az első regisztráció után, a pályázni kívánó szereplőket e-mailcímükön értesítjük a további teendőkről:

Bekérjük az általános pályázati adataikat, illetve kiszámítjuk a pályázat várható eljárási díját, melyből levonásra kerül a korábban már befizetett tagdíj.

Az eljárási díj beérkezése után újabb e-mailben juttatjuk a kitöltendő pályázat linkjét az összes partner számára.

A VHP a regisztráció során összeállított adatbázis tartalmát a vonatkozó adatvédelmi szabályok betartásával kezeli.

Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy

  • a 2020.október 30-ig benyújtott pályázatokat az őszi forduló keretében
  • a 2021.február 15-ig benyújtott pályázatokat a tavaszi forduló keretében

van módunkban elbírálni. A regisztráció és a pályázatok beadása folyamatos, azonban az egyes határnapokig benyújtott pályázatok egyszerre kerülnek elbírálásra.

Amennyiben rendelkeznek KTJ- KÜJ számmal, a pályázónak hivatalos OKIR-ban megadott legfrissebb éves hulladékbevallásukat kell feltölteniük, amennyiben nem kötelezettek az éves bevallásra, úgy a weboldalon található adatok feltöltésével kell megbecsülniük éves hulladéktermelésüket. A feltöltött adatokat a VHP szakértői szúrópróba szerűen ellenőrizhetik.

A PÁLYÁZAT FORMAI ELLENŐRZÉSE ÉS VISSZAIGAZOLÁSA

A beérkező pályázatokat (kitöltött értékelő kérdőív) a VHP formailag ellenőrzi, adatbázisában rögzíti és a befogadást visszaigazolja a pályázónak.

A PÁLYÁZAT ELJÁRÁSI DÍJÁNAK BEFIZETÉSE

A pályázati folyamat lebonyolítása az egyéni pályázókon kívüli szervezetek számára a program bonyolítási költségeit fedező térítéssel vehető igénybe. A pályázat befogadását követően küldött visszaigazolásban szerepel ezen eljárási díjhoz tartozó számla. A pályázati folyamat további lépései az eljárási díj beérkezését követően következhetnek.

SZAKCIKKEK ELKÜLDÉSE

Az „Anyaghatékony vállalat” címre pályázó vállalatok a végrehajtott anyagtakarékossági és hulladékmegtakarítási, vagy körkörös gazdaság projektjük 4-5 oldalas szakmai összefoglalóját a pályázattal egyidejűleg el kell küldjék e-mailben a VHP szakértői számára.

A szakcikkekre mintát a pályázók a mi6.hu/szakcikkek oldalon találhatnak.

A PÁLYÁZATOK TARTALMI ELLENŐRZÉSE, AUDITJA

A beadott pályázati anyagban szereplő esetleírások állításait, jellemzőit a VHP saját szakértői, illetve a VHP által felhatalmazott auditorok a szúrópróbaszerű helyszíni látogatás keretében ellenőrzik.

A PÁLYÁZATOK FELDOLGOZÁSA ÉRTÉKELÉSHEZ

Az auditálás eredményeinek feldolgozása után a VHP előkészíti a pályázatokat a Szakmai Zsűri Szakbizottság számára az értékeléshez.

A PÁLYÁZATOK ELBÍRÁLÁSA

A Szakmai Zsűri Szakbizottság a korábbiakban leírt alapelvekhez igazodva elkészíti a címek előterjesztését, amelyet a program vezetősége jóvá. A döntés elektronikus szavazással is meghozható, melynek eredményhirdetése legkésőbb a hiánytalanul benyújtott pályázatot követő 30 nap.

A PÁLYÁZÓK KIÉRTESÍTÉSE ÉS A CÍMEK ÁTADÁSA

Az elnyert díjak átadása az éves díjkiosztó rendezvényen történik (amennyiben ezt a mindenkori járvány és/vagy egyéb katasztrófahelyzet nem gátolja meg), amelynek szervezését (nyertes pályázók kiértesítése, a díjátadás lebonyolítása) a VHP menedzsment szervezete végzi.

A VHP a nyertes pályázatokat a Virtuális Showroom Felületén adatkártyák és a megadott szakcikkek formájában, mintegy lapozható digitális mintaprojekt tárként jeleníti meg.

10. A díjak használatához előírt szabályok

10.1 A CÍMEKHEZ ÉS DÍJAKHOZ TARTOZÓ LOGÓ HASZNÁLATI SZABÁLYOK

Az „Anyagtudatos Vállalat”, az „Anyaghatékony Vállalat”, az „Anyaghatékony Mentorvállalat” és az egyéb kategória különdíjakhoz tartozó, a díjak átadásakor a nyertesek számára átadásra kerülő szabályozás tartalmazza a logók megjelenítésének és használatának részletes szabályait.

Abban az esetben, ha az „Anyagtudatos Vállalat” címet, vagy az „Anyaghatékony Vállalat” díjat egy részleg vagy gyáregység nyeri el, a logó használata engedélyezett a cég tetszőleges kommunikációs csatornáján azzal a megkötéssel, hogy jól olvasható megjelöléssel kell kiegészíteni, hogy mely részlegre, gyáregységre vonatkozik a minősítés.

Az „Anyagtudatos Vállalatok” által tett fejlődési vállalások összefoglalóját a cím birtokosainak közzé kell tenniük a saját honlapjukon, a VHP által megadott formátumban és visszaigazolt tartalommal.

10.2A PÁLYÁZATOKHOZ KÉSZÜLT ESETLEÍRÁSOK PUBLIKÁLÁSA

Az „Anyaghatékony Vállalatok”, a különböző különdíj kategóriák díjazottjai, illetve az „Anyaghatékony Mentorvállalatok” által beküldött esetleírások, vagy „sikerbeszámolók” (anonimizált vagy a tulajdonos által tett beleegyező nyilatkozat esetén nevesített) változatát a VHP a tudásbázisába integrálja, illetve azt publikálja.

12. Titoktartási és adatvédelmi intézkedések

A pályázatok értékelése és a döntési folyamat során nyert üzleti információkat a pályázatban közreműködő minden szereplő bizalmasan kezeli. A VHP szakemberei, illetve az általa felhatalmazott minden szakértő és auditor titoktartási és függetlenségi nyilatkozatot ír alá. A pályázati portál üzemeltetése és adatkezelése során a VHP betartja az előírt adatvédelmi és személyes adatkezelési előírásokat.